Trekking u podnóża El Tiede – aktywnego wulkanu na Teneryfie

Trekking u podnóża El Tiede – aktywnego wulkanu na Teneryfie

Ciekawą forma spędzenia czasu na Teneryfie jest trekking.

Szczególnie polecam wycieczki poza utartymi szlakami, czyli na przykład wokół wulkanu El Tiede. Wyjątkowy krajobraz roztaczający się u podnóża wulkanu – iście księżycowy powala z nóg, jak byśmy odwiedzili inną planetę.

Już podjazd samochodem na parking obok kolejki wzbudza zachwyt niezliczonej ilości form wulkanicznych i pozostałości po rozlanej i wszechobecnej lawie. Pustynny krajobraz przeplata się z małymi i dużymi formami skalnymi o niespotykanej kolorystyce od czarnego po brudnoczerwony.

Okolice wulkanu El Tiede dają możliwość wyboru kilkunastu tras w tym dwóch wiodących bezpośredni do wnętrza wulkanu to jednak oddzielna historia.

Ja skoncentrowałem się na trasach rozpoczynających się vis a vis kolejki linowej na szczyt wulkanu El Tiede. Aby nie wracać tą samą trasą jak sugeruje mapa wybrałem wędrówkę szlakami 16 i 19. Aby połączyć oba szlaki w jedną wyprawę na końcu obu z nich należy przejść łącznikiem obu szlaków o nr 4.

Mapa z numeracją szlaków wokół El Tiede załączona została poniżej  a całość wędrówki zajmuje jakieś 4 godziny wraz z przerwą w schronisku.

Szlaki są łatwe i niewymagające nadają się dla młodzieży i dzieci chociaż ze względu na długość wędrówki i wysokie temperatury należy zweryfikować możliwości swoich pociech.

Mapa szlaków turystycznych

Wulkan El Tiede

El Teide jest aktywnym wulkanem którego erupcje wyniosły na wysokość 3718 m n.p.m. Dziś stanowi największą perłę i miejsce szczególnej opieki Parku Narodowego Teide, utworzonego w 1954 roku. Chroniony jest nie tylko sam  wulkan, ale otaczający go krajobraz: piaszczyste płaskowyże Las Cañada u podnóża wulkanu, z rzadka porośnięte suchymi krzakami i stanowiące tak naprawdę ogromny krater o średnicy 14 km, góry mieniące się wieloma kolorami oraz niezwykłe formacje skalne.

Na terenie Parku znajdują się dwa centra turystyczne, gdzie dostaniemy darmowe mapki i kupimy przewodnik po szlakach.

-El Portillo (przy drodze TF 21, za stacją kolejki) –

-Cañada Blanca (przy drodze TF 21, przy Hotelu Parador) –

Krajobraz ze szlaku

Potrzebujesz apartamentu na teneryfie skontaktuj się z nami bądź odwiedź naszą stroną na portalu Airbnb link tutaj

jeśli potrzebujesz informacji turystycznych odwiedź naszego bloga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top