Trekking u podnóża El Tiede – aktywnego wulkanu na Teneryfie

Trekking u podnóża El Tiede – aktywnego wulkanu na Teneryfie

Ciekawą forma spędzenia czasu na Teneryfie jest trekking.

Szczególnie polecam wycieczki poza utartymi szlakami, czyli na przykład wokół wulkanu El Tiede. Wyjątkowy krajobraz roztaczający się u podnóża wulkanu – iście księżycowy powala z nóg, jak byśmy odwiedzili inną planetę.

Już podjazd samochodem na parking obok kolejki wzbudza zachwyt niezliczonej ilości form wulkanicznych i pozostałości po rozlanej i wszechobecnej lawie. Pustynny krajobraz przeplata się z małymi i dużymi formami skalnymi o niespotykanej kolorystyce od czarnego po brudnoczerwony.

Okolice wulkanu El Tiede dają możliwość wyboru kilkunastu tras w tym dwóch wiodących bezpośredni do wnętrza wulkanu to jednak oddzielna historia.

Ja skoncentrowałem się na trasach rozpoczynających się vis a vis kolejki linowej na szczyt wulkanu El Tiede. Aby nie wracać tą samą trasą jak sugeruje mapa wybrałem wędrówkę szlakami 16 i 19. Aby połączyć oba szlaki w jedną wyprawę na końcu obu z nich należy przejść łącznikiem obu szlaków o nr 4.

Mapa z numeracją szlaków wokół El Tiede załączona została poniżej  a całość wędrówki zajmuje jakieś 4 godziny wraz z przerwą w schronisku.

Szlaki są łatwe i niewymagające nadają się dla młodzieży i dzieci chociaż ze względu na długość wędrówki i wysokie temperatury należy zweryfikować możliwości swoich pociech.

Mapa szlaków turystycznych

Wulkan El Tiede

El Teide jest aktywnym wulkanem którego erupcje wyniosły na wysokość 3718 m n.p.m. Dziś stanowi największą perłę i miejsce szczególnej opieki Parku Narodowego Teide, utworzonego w 1954 roku. Chroniony jest nie tylko sam  wulkan, ale otaczający go krajobraz: piaszczyste płaskowyże Las Cañada u podnóża wulkanu, z rzadka porośnięte suchymi krzakami i stanowiące tak naprawdę ogromny krater o średnicy 14 km, góry mieniące się wieloma kolorami oraz niezwykłe formacje skalne.

Na terenie Parku znajdują się dwa centra turystyczne, gdzie dostaniemy darmowe mapki i kupimy przewodnik po szlakach.

-El Portillo (przy drodze TF 21, za stacją kolejki) –

-Cañada Blanca (przy drodze TF 21, przy Hotelu Parador) –

Krajobraz ze szlaku

Potrzebujesz apartamentu na teneryfie skontaktuj się z nami bądź odwiedź naszą stroną na portalu Airbnb link tutaj

jeśli potrzebujesz informacji turystycznych odwiedź naszego bloga

Back to Top